Počet zobrazení stránky

sobota 8. března 2014

Mezinárodní den ženWikipedie k tomuto svátku uvádí:
"Mezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ), připadající každoročně na 8. března, je původem socialistický svátek, jde však o mezinárodně uznávaný den stanovený Organizací spojených národů  k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908..." 

Tak nevím, ale v této jediné větě si sám autor tak protiřečí a lže, až je to ostudné. Když si představím, kolik dětí a mladých lidí to čte a nedomyslí si tu propagandistickou lež, tak je mi z toho nedobře.

Nevím, co učí ve školách děti dneska, ale nás vždy ve škole učili, že tento svátek má svůj původ právě ve stávkách a  demonstracích amerických dělnic za zlepšení pracovních podmínek, vyšší mzdy, volební právo a rovnoprávnost, za zákaz práce dětí. Evropa přijala Mezinárodní den žen již v roce 1910, kdy o socialismu nebylo ještě ani zdání. OSN tento den oficiálně uznala v roce 1975 a stanovila jeho datum na 8. březen. 

Jsem ráda, že i dnes hodně mužů v tento den popřeje ženám a rozhodně to nepovažuji za nějaký přežitek minulých dob, právě naopak...

Takže všem ženám hezký svátek... :-)

2 komentáře:

  1. Ono je to ještě trochu složitější... Socialismus jako hnutí za zlepšení života továrních dělníků a podobně se zrodil už v 19. století a věci typu komunismu a zvláště pak totalitní režimy se na to nabalily až dodatečně. Detaily nevím, nikdy jsem se tím detailně nezabývala, ale tohle jsme se učili ve škole a narážím na to i třeba v dějinách Velké Británie a tak. Takže ta věta si ve skutečnosti neprotiřečí a nelže, akorát to při našem dnešním převládajícím významu slova "socialismus", "vyvlastněného" komunisty, vyzní podivně. :-)

    (Mimochodem, na Wikipedii to mohlo být množství autorů a někdy tam kvůli tomu opravdu vznikají protimluvy a nesouhlasnosti a vůbec blbosti...)

    Dost toho! Krásné květiny - modré hortenzie mám taky moc ráda.

    OdpovědětVymazat
  2. Hani, máš pravdu, že je to složitější a socialistické prvky jsou starší než je doba stávek těch dělnic v NY a že jsem to brala v tom převládajícím významu slova... A modré hortenzie snad letos budou, už se na ně těším. Pa. :-)

    OdpovědětVymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.