Počet zobrazení stránky

středa 5. března 2014

Prstýnek

Z dětství si pamatuji, že se prodávaly obálky se "štěstím". Obvykle v nich byly takové laciné cetky, jako třeba jednoduchý pouťový prstýnek. Byl to obyčejný kovový  kroužek, na kterém  bylo pomocí čtyř nebo více paciček přichyceno barevné sklíčko místo kamínku. Nejoblíbenější mezi malými holčičkami byl prstýnek s červeným nebo modrým sklíčkem. Hledala jsem na netu, zda najdu obrázek takového prstýnku, ale nenašla jsem. Bohužel, dnes tam pro holčičky pod pojmem "pouťové prstýnky" byly buď bakelitové hrůzy nebo zlaté či stříbrné šperky se zirkony. Žádný takový obyčejný pouťový prstýnek, jaký si pamatuji z dětství, jsem nenašla. 

Už jsem psala, že mám ráda velmi obyčejné a jednoduché věci a ten prstýnek z dětství se mi vždycky líbil. Z tohoto důvodu jsem si před lety nechala u zlatnice dělat prstýnek, který měl vypadat jako ten pravý pouťový, jen ze zlata  a s nebarevným průsvitným sklíčkem. Zlatnici jsem ho nakreslila, ona tvrdila, že si na ty prstýnky dobře pamatuje a že ho udělá, ale místo sklíčka bude nějaký obyčejnější kámen... Bohužel, vyšlo z toho něco zcela jiného 
Prstýnek jsem převzala velice zklamaná, ale neměla jsem sílu dohadovat se s tou ženou, která najednou jakoby nevěděla, co je nakreslené na sáčku objednávky a co tedy měla udělat. To ovšem není nic proti tomu, že když jsem prstýnek vzala na ruku, tak se teprve ukázalo, jaký zmetek mi ta zlatnice udělala. Schválně, jestli to poznáte také:

 

Jisté je, že se nosit nedá, protože ten ostrý konec kamene přečnívá obroučku prstenu a zabodává se do prstu tak, že ho ani chviličku nevydržím mít na prstě .

Při hledání obrázku pouťového prstýnku jsem našla na http://www.humanart.cz tuto básničku, tuším, že autorkou je Twiggy. Básnička se mi moc líbi a přesně se hodí k mému smutku za zmizelými pouťovými prstýnky a tím i za zmizelým dětstvím:

Chuť marmelády
a letní vánek
tiše
pro vzpomínky
zpívá rekviem
za pouťové prstýnky

(Psst..
a mysli na mě)

S vůní peřin
a knihou hříchů
v náručí
pro dětské snění
zavírám svět
v teplo dlaní

(Psst..
a nezapomeň)

Dopis naděje
a oběť z lásky
tiše
pro vzpomínky
zpívá rekviem
za pouťové prstýnky..

autorka: Twiggy

Hezké dny 
 


5 komentářů:

 1. Na tie obálky sa pamätám,stáli asi 2 Kčs.Ja som mala šťastie na prstienky,mala som ich plno, lenže keď boli moje slečny malé akoby zázrakom prstienky zmizli.Mne sa ten tvoj prstienok veľmi páči ale je škoda,že sa nedá nosiť.Čo bola slepá keď ho robila.
  Rena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď si vzpomínám, že o pouťovém prstýnku byla také jedna stará pohádka s Hanou Maciuchovou...A až o hodně později jsem se dozvěděla, že ta paní není slepá, ale téměř nikdy není střízlivá. :-)

   Vymazat
 2. Je to škoda, byl by jinak docela pěkný, i když nebyl podle přání.
  Nevím, jestli znám ty pravé pouťové prstýnky, ale myslím, že jeden laciný prstýnek se dvěma oranžovými sklíčky, co se "otáčí" kolem prstu, takže se mu dá upravovat velikost, ještě sedí doma v nějaké krabičce od sirek s jinými podobnými "poklady"... Já si z poutí - už taky můžu vzpomínat - nejradši pamatuju Labutě (a jaký z nich byl krásný výhled na město), cukrovou vatu a perníky (myslím, že jsme někdy kupovaly mamince srdce s nápisem :-) A tyhle věci naštěstí přežily dodnes. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, kdyby to šlo, tak bych ho nosila ráda, ale fakt to nejde. :-) Na pouti jsem nebyla už celá léta, u nás nebývají a hlavně - bojím se, že bych byla zklamaná, že by tam místo střelnice a létajících labutí byla vietnamská tržnice s trpajzlíky.

   Vymazat
  2. U nás se na pouti najde ledacos obludného a už tam nechodím, ale když jdu přes náměstí, vidím, že tyhle tři stálice se pořád drží.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.