Počet zobrazení stránky

neděle 14. září 2014

Hrnčířské trhy

V neděli pršelo, bylo nevlídně, šedivě a smutně - přesto mám nádherný zážitek. Díky přátelům jsem se dostala do Berouna, prošli jsme Plzeňskou branou


a po chvíli jsme se ocitli na Husově náměstí uprostřed hrnčířských trhů, největší hrnčířské akce v České republice. Byla jsem naprosto okouzlená tou bohatou ukázkou klasického rukodělného řemesla. Trhovci  svým zbožím zaplnili celé Husovo náměstí i přilehlé ulice a byla tu k vidění spousta nádherné keramiky nejen z různých měst Čech a Moravy, ale také ze zahraničí. Podívejte se na malou ukázku z té ohromné spousty tvarů a barev, které vykouzlily šikovné ruce řemeslníků:


A po tomto posledním snímku mne zklamal foťáček - vůbec nevaroval, že už slábne a slábne a slábne jeho baterie, že tudíž mé (za chůze dělané) fotky nebudou ostré, že se dokonce zničeho nic sám vypne a už se nevzpamatuje... Takže zákon schválnosti zafungoval naplno a to nejkrásnější, co jsem viděla, jsem na fotkách nemohla zachytit - nádhernou tradiční moravskou modrobílou keramiku (s paní keramičkou jsme si krásně popovídaly), maďarskou nápaditou a barevně velice zajímavou keramiku a spousta dalších výrobků. Nestačila jsem vyfotografovat berounské náměstí s jeho půvabnými budovami, Pražskou branou a spoustu dalších krás. Inu, budu to muset napravit a  přijet příště. Trh byl o to krásnější, že tam byly pouze výrobky tradičních  řemesel - tedy hlavně keramika, košíky, šperky, pekařské a cukrářské výrobky, vína a medovina (zkrátka žádné asijské panoptikum, které je obvykle všude vidět) a doprovázela to příjemná živá hudba.  Příprava takové velké akce musí být velmi náročná a tady se vše povedlo na jedničku. 

P. S. 
1. Hrnčířské trhy v Berouně zorganizoval v roce 1997 (a organizuje dodnes) Vladimír Izbický (malíř, grafik, kreslíř, loutkař, šperkař, keramik a oděvní výtvarník, účastník mnoha evropských hrnčířských trhů a festivalů).  Konají se každý rok  na jaře (květen) a na podzim (září). Letos to byly již osmnácté hrnčířské trhy.

Hodně pohody 


10 komentářů:

 1. Ladi, tak na tvých fotkách jsem našla i svou oblíbenou keramičku, pár jejich hrníčků mám, samozřejmě modrobílé :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeni, právě u té další modrobílé keramiky od sympatické moravské keramičky mi už nefungoval foťák...Byly to moc krásné věci. :-)

   Vymazat
 2. Ladi, tá modrobiela je prekrásna, mala si pekný výletík. J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, je zajímavé, kolika z nás se líbí právě ta modrobílá keramika. Hodně pohody.

   Vymazat
 3. Milá Lada no veru to musela byť paráda,toľká krása ani by som nevedela čo mám skôr obdivovať a určite by som odtiaľ nešla naprázdno asi by mi musel manžel zablokovať kartu.Ešte šťastie,že si to foťák nerozmyslel skôr a že si stihla nafotiť toľkú krásu.Určite tam bola úžasná atmosféra, som veľmi rada,že vďaka Tebe som videla pokope toľkú nádheru.Maj sa krásne.
  Rena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Renátko, až oči přecházely z toho množství a nádhery řemesla. Prý tam vystavuje až 250 keramiků a věřím tomu, když si vzpomenu, jak dlouho a kolem kolika stánků jsme tam procházeli. A kdybych neměla cibulák a anglický porcelán, určitě bych také pořádně odlehčila peněžence. Moc Tě zdravím.

   Vymazat
 4. Tedy Laduško to je krása ♥ tedy odtamtud bych určitě neodjela s prázdnou :o) no to by byl pořádný vítr v mé peněžence :o)) Měj se moc hezky.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, a to jsem opravdu nafotila sotva třetinu - to, co se mi líbilo nejvíc, tedy ta moravská modrobílá keramika a pak také maďarská, na tu už foťák nestačil. Rozhodně příští rok hned zjara jedeme znovu, protože to fakt byla krása krásoucí. :-)

   Vymazat
 5. nádherné věcičky. Tam by se mi taky líbilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty trhy jsou dvakrát ročně a ještě dvakrát vystavují ti keramici v Praze, tak pokud to máš blíž, můžeš je tam vidět, je to fakt nádhera. :-)

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.