Počet zobrazení stránky

středa 24. září 2014

Zámek Velké Březno1. května před 10 lety byl krásný den plný slunce,my byli na zámku Velké Březno a všude kvetly nádherné magnólie. Dnes byl první podzimní den,  studený podzimní vítr střídal  spršku deště - přesně chvíle jet za romantikou opět na zámek Velké Březno... 
Zámek patří k nejmladším a nejmenším u nás,  nechal si ho "na penzi" postavit v letech 1842 - 1845 bývalý nejvyšší purkrabí  Českého království hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojnína. Původní starý zámek je na dvou následujících fotografiích (fotografie viz odkaz na turistika.cz)
Starý zámek Velké Březno  -  viz http://www.turistika.cz/fotogalerie
Starý zámek Velké Březno - viz http://www.turistika.cz/fotogalerie
a jemu na penzi nevyhovoval (paradoxně je dnes ve starém zámečku Domov důchodců), proto se postaral o "vejminek" podle svých představ postavením nového zámku :-).  Původně zámeček vypadal mnohem skromněji - byl postaven podle plánů vídeňského stavitele Heinricha von Ferstela jako jednoduchá pozdně empírová vila rakouského stylu - viz tento nákres:

Připomínal trochu rakouské průmyslové stavby  (nádraží, tovární objekty), ale s veškerým komfortem moderního bydlení té doby (sám hrabě byl člověk velmi moderní a novátorský, za celý svůj život se zasloužil o uskutečnění mnoha pokrokových myšlenek - vodovody, kanalizace, plynofikaci Prahy, mosty, silnice, ústavy pro sirotky, chudé, nemocné, rozvoj paroplavby, sadů, parků, výstav a trhů, řemesel, o rozvoj věd, poštovnictví, hornictví, zemědělství, vinařství, lázeňství a v neposlední řadě o rozvoj českého jazyka a Prahy). Byl přítelem Františka Palackého, Ferenze Lista.. S jistou dávkou nadsázky mi v tom výčtu zásluh a množství oborů, ve kterých se zasadil o velký rozvoj,  hrabě Karel Chotek připomněl českého génia, všeuměla a vševědce Járu Cimrmana...:-)

K radikální změně zámečku na půvabnou romantickou novorenesanční stavbu došlo v letech 1885 - 1910 podle návrhu drážďanského architekta E. Fleischera
Pohled z věže je krásný - přímo proti zámku je vidět ten starý zámek (ta velká bílá budova s červenou střechou a věžičkou uprostřed)Interiér zámku je nádherný - plně vybavený originálním nábytkem i předměty od porcelánu po obrazy, místnosti jsou půvabné  a útulné, zjemněné dekoracemi živých květin a dává představu klidného života šlechtické rodiny na venkově na přelomu 19. a 20. století:
 
 Zámek měl dosti pohnutý osud - poslední mužský nositel příjmení, Karel Chotek (1887 - 1970) se spolu s manželkou Livií stali členy NSDAP, svůj majetek zámek Veltrusy poskytli k užívání německým okupantům a přihlásili se k německé národnosti. (To se jistě Karel Chotek, bývalý nejvyšší purkrabí Království českého,  musel v hrobě obracet - on šlechtic, kterého i František Palacký považoval za věrného Čecha a který se tak významným způsobem zasadil o rozvoj českých zemí, českého jazyka a vzdělanosti.)  V roce 1945 se-je? vystěhovali do Německa, jejich majetek byl vyvlastněn a protože neměli potomky, tak smrtí Karla Chotka v roce 1970 vymřel rod Chotků po meči. Zámek byl po válce pak obrán o veškerý mobiliář - byla zničena kachlová kamna v místnostech, po různých dosti nedobrých využitích - domovy, školicí střediska...  Naštěstí byl tuším koncem sedmdesátých let obnoven  jako kulturní památka a pracně byl dohledán a vrácen (až na menší výjimky) původní mobiliář.
Podzim se hlásí ...
Zámek Velké Březno je velmi půvabný, plný nádherných interiérů, obrazů a dobových fotografií členů rodů Chotků včetně Žofie Chotkové, manželky následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, jejichž smrtí v Sarajevu v roce 1914 začaly hrůzy I. světové války. Rozhodně zámek stojí za návštěvu a ze zámku můžete jít třeba do pivovaru ...A tradičně na závěr pár údajů o historii zámku a jeho obyvatelích:

Karel Chotek 1869 Scheiwl.png
1783 -          narození hraběte Karla Chotka jako pátého z osmi synů Jana Rudolfa  hraběte Chotka z Chotkova a                       Vojnína a hraběnky Marie Sidonie Clary-Aldringenové
1817 -          sňatek s Marií, hraběnkou Berchtoldovou z Uherčic (1794 - 1878), měli spolu 6 synů, z nichž jen dva                       otce přežili (Antonín 1822 - 1883, Bohuslav 1829 - 1896)
 1827 -         jeho odeslání první novoročenky poštou  na světě - tzv. P.F.
1839 -          pořízena  daguerrotypie rodiny Chotkovy,  nejstarší dochovaná na českém území
1826 - 1843 Karel Chotek je poslední český nejvyšší purkrabí Českého království
1841 -          kupuje panství Velké Březno
1843 - 1845 stavba nového zámku ve stylu pozdního rakouského empíru
1859 -          sňatek Bohuslava Chotka s Vilemínou, hraběnkou Kinskou z Vchnic a Tetova, jejichž čtvrtá dcera z                         osmi  byla Žofie Chotková, (1868 - 1914)
1868 -          úmrtí hraběte Karla Chotka
1868 -          narození Žofie Chotkové, pozdější manželky Františka  Ferdinanda d´Este, následníka
                     rakousko -  uherského trůnu

1914 -          smrt Žofie Chotkové a jejího manžela, následníka trůnu Františka Ferdinanda dˇEste
                    v Sarajevu, rozpoutání I. světové války
1945 -          zestátnění zámku v rámci Benešových dekretů

Hodně pohody

2 komentáře:

 1. Milá Lada,vďaka Tebe som opäť navštívila úžasne krásne miesto a dozvedela som sa niečo nové.
  Zaujímavé rozprávanie a nádherné fotky.Maj sa pekne.
  Rena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Reni, jsem moc ráda, že se Ti mé povídání líbí a moc děkuji. Hodně pohody Ti přeji.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.