Počet zobrazení stránky

sobota 27. září 2014

Zubrnice
byl by hřích opět nenavštívit, když už jsme byli ve Velkém Březně.  Aspoň můžeme porovnávat, co se od poslední návštěvy změnilo - a změnilo se...
Základem tohoto nejmladšího skanzenu v Čechách je stará vesnice, ve které se podařilo zachránit několik historických domů a postupně se k nim přenášejí další z okolních vsí tak, aby byly zachráněny od zkázy. Zastavili jsme na návsi před barokní roubenou studnou z roku 1695, která sem byla přenesena ze Střížovic, přímo proti soše Jana Nepomuckého jsme navštívili částečně roubený dům čp. 61 z roku 1808, který vypadal kdysi takto a dnes  je nádherný zvenku i zevnitř...

a další, velmi starý jednopatrový celoroubený dům původně čp. 46 v obci Loubí. Ten patřil nejbohatším sedlákům v této obci, kteří dědičně vykonávali funkci rychtářů. Na kamenné podezdívce je uveden datum 1700 a jeho přestavby, navazující na tu nejstarší část, svědčí o změnách potřeb jeho obyvatel:

Objekt je přizpůsobený jako víceúčelové vzdělávací centrum - takže má sociální zázemí, teplou vodu v kuchyňce, rovněž kamna už odpovídají současným bezpečnostním předpisům. V patře je výstava originálních lidových krojů i krojovaných panenek, které se dříve vyráběly a často si je odváželi jako zajímavý suvenýr zahraniční návštěvníci:Také ostatní stavby v Zubrnicích jsou zajímavé a krásné:Na vršku přímo u návsi se zvedá pozdně gotický kostel sv. Máří Magdalény, připomínaný již ve 14. století, který prošel na počátku 18. století barokní přestavbou Octaviana Broggia. Původní gotický vzhled připomínají některé stavební prvky, které byly odkryty při rekonstrukci kostela a také fragmenty fresek.

 Kolem kostela z původní starého hřbitova je rekonstruovaná část s kříži kamennými, litinovými a železnými:
A další objekt - škola - si zaslouží zvláštní kapitolu někdy příště...

Hodně pohody


8 komentářů:

 1. Ladi, díky tobě jsem se zase podívala na místa, kde jsem ještě nebyla, nádhera :-)) Staré chaloupky to je moje :-)) A čepice, ta se ti teda povedla .-) :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mám ráda staré chaloupky, nejraději ty v horách... Hodně pohody, Zdeni.

   Vymazat
 2. Musim si zacit psat seznam mist ktere navstivit pristi rok .O Zubrnicich jsem nic nevedela a pritom je to zase jen kousek od Mostu.Dik za nahlednuti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Tak to se budu snažit najít ještě něco z okolí Mostu , co je zajímavé a co by stálo za návštěvu. Hodně pohody přeji.

   Vymazat
 3. Děkuji za krásnou reportáž z míst, kam se tak snadno nedostanu. Cestovat mohu jen veřejnými dopravními prostředky a to je u nás někdy opravdu zoufalé. Děkuji také za návštěvu na mém blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc ráda nakukuji k vám a obdivuji úžasné fotografie, naprosto profesionální. Já fotím ne kvalitně, většinou opravdu za chůze či jízdy, navíc nejobyčejnějším foťákem, který jsem před časem upustila a je celý šišatý...:-)

   Vymazat
 4. Milá Lada, vďaka Tebe som opäť videla niečo nové a nádherné.Krásne fotky.Ty si taká moja turistická sprievodkyňa.Maj sa krásne.
  Rena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Renátko, je to moc milé, že Tě mé povídání něco přináší. Snad Ti i v budoucnu bude mé cestovatelské povídání trochu zajímavé. Měj se moc pěkně.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.