Počet zobrazení stránky

sobota 14. února 2015

Breviář

Mám moc ráda staré knihy a občas nějaký skvost najdu v antikvariátu nebo na burze. Dneska mne na první pohled zaujala tato maličká knížečka. Je opravdu malá, jak je vidět při  jejím porovnání se zápalkami:
A protože se  něco dělo, doposud klidně spící kocourek musel zvědavě vykouknout:

Tento Breviář šťastného člověka "Půjde to!", napsaný Ing. Jiřím Solarem, věnoval "svým obchodním přátelům  nynějším i budoucím se srdečným přáním zdraví a úspěchu" František OTTA, továrna na mýdla a jedlé tuky, Rakovník, v jubilejním roce 1938 a je připsán "Našim mužům od sedmi do sta k jubileu republiky".Na 185 stranách je spousta krásných citátů, úvah a myšlenek a podle přípisu smí být uváděny za splnění podmínky uvedení pramenu u každého výňatku. A hned první citát by si měli vzít za své naši politici a manažeři, kterým se někdy od pusy práší hodně dlouho:

"Kdo chce získat hříšníky,
musí kázat krátká kázání."      J. H. Lorimer: Od píky                   /Ing. J. Solar: Breviář "Půjde to!"/František Otta (  *16. 4. 1848 v Kostelci nad Labem - + 25. 5. 1939 v Rakovníku)

Otta František
byl synem kožešníka, ale od mládí toužil stát se mydlářem. V šedesátých letech 19. století pracoval v pražské továrně na mýdla a dobře vydělával. Toužil ale mít vlastní podnik a to se mu podařilo v roce 1875, kdy si pronajal zařízenou mydlářskou dílnu v Rakovníku, v čísle popisném 117/1. Zprvu sám vyráběl i prodával, protože neměl dost peněz na zaměstnance a také neznámé výrobky se hůř prodávaly. Podařilo se mu nakonec prorazit, takže si v roce 1905 mohl postavit blízko dráhy vlastní dílnu s moderní technologií (parní stroje) a zaměstnat dělníky a nádeníky. Jeho největším konkurentem v oboru byla ústecká továrna na mýdlo a jedlé tuky Johanna Schichta (dodnes jsou známé jejich  výrobky - mýdlo s jelenem a rostlinný olej Ceres). 
Byl váženým občanem města Rakovník, podílel se na správě věcí veřejných a usiloval o rozvoj vzdělávání veřejnosti. Byl členem městského zastupitelstva a rady, v letech 1911 - 1913 byl starostou města a také byl zakladatel Muzejního spolku v Rakovníku. 
Od roku 1912 začal používat lisy na mýdlo s vyraženým obrázkem raka a také první balící stroj. O dva roky později již zaměstnával  40 zaměstnanců. První světová válka  hodně poznamenala nejen firmu (muselo se šetřit tuky pro válečné účely), ale hlavně rodinu osobně, protože se ze čtyř jeho synů z války vrátili jen tři. Po skončení války předal továrnu synům. Jeden z nich, Alois, si z Německa přivezl recept na výrobu bílého mýdla. Do té doby jejich i Schichtovo mýdlo bylo jen tmavé a hodilo se  na praní. Bílé mýdlo s obrázkem raka se stalo vyhledávané, konkurence schopné a bylo zárukou kvality.  Firma nevyráběla pouze mýdla, ale i jedlé tuky. 
Firma vedle kvality výrobků vsadila i na vtipnou reklamu, používala např. slogany "Ať jsi černý jako bota, umyje tě mýdlo Otta" nebo "Máš-li s prádlem trampoty, kup si Omýr od Otty". 
Po druhé světové válce byla rodině továrna sebrána - na základě obvinění bratrů z kolaborace s Němci a postupem času se přeměnila na Rakonu, jednoho z největších našich výrobců pracích prášků a drogistického zboží, čímž tovární značka Otta zmizela ze světa. Po roce 1989 potomci požádali o její vrácení a protestovali proti úmyslu české vlády prodat Rakonu americkému koncernu Procter&Gamble, ale i přesto už  v roce 1991 byla Rakona tomuto koncernu za 21 mil. $ prodána. 
Potomci Františka Otty na našem území soudní spory prohráli, ale dočkali se částečné satisfakce až ve Štrasburku, kdy jim byla přiznána náhrada 10 mil. korun ne za továrnu, ale za nezajištění spravedlivého procesu ze strany české justice. 
A tak místo inteligentního Breviáře šťastného člověka a půvabných reklamních sloganů firmy Otta jsme se dočkali od firmy P&G "inteligentního" reklamního sloganu "Vy zíráte, my zíráme - Vizír!"... 
Hodně pohody


8 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Dějí se tak věci, nad kterými zůstává rozum stát. Hezký den.

   Vymazat
 2. Lado, zajímavá knížečka, krásně stará. Ovšem konec příspěvku už tak hezký není. . . .
  Přeju hezké dny. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to moc příjemné čtení, takové mravoučné i poučné. Měj se moc hezky, Jarko.

   Vymazat
 3. Ladi vypadá opravdu zajímavě :o)
  Měj se moc hezky...
  Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, z knížečky je cítit snaha dát lidem trochu optimismu v té tehdy kruté době - rok 1938... Měj se krásně, pa.

   Vymazat
 4. Knižočka je v parádnom stave asi ju mali ľudia ktorý knihy milujú. Zaujímavé a poučné čítanie a slogan : Ať jsi černý jako bota , umyje tě mýdlo Otta , sa mi veľmi páči.
  Maj sa krásne.
  Rena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Také se mi líbí ten veršovaný slogan, hned si tehdejší hospodyňky mýdlo Otta určitě koupily. Měj se moc hezky.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.