Počet zobrazení stránky

čtvrtek 21. května 2015

Florentinum

Florentinum jsem neměla  v úmyslu navštívit, chodím kolem něj na nádraží a je mi velmi nesympatické. Ale zbyly mi necelé tři hodiny do odjezdu autobusu a bylo by škoda je aktivně nevyužít, takže došlo i na Florentinum. Původně na této parcele stál monumentální novorenesanční dům s obrazárnou a luxusními byty devatenáctého století. Pak ale byl vypracován záměr zbořit celé bloky domů  ulice  Na  Florenci,  a ty nádherné secesní a novorenesanční domy od Masarykova nádraží až po ulici Na Poříčí  nahradit novostavbami. Jako první v roce 1983 padl za oběť tomuto barbarskému záměru právě  ten novorenesanční dům. Na jeho místě vyrostl veliký objekt Tiskárny Rudého práva architekta Miroslava Koukolíka, projekt přestavby vypracoval Chemoprojekt Litvínov. Z původního záměru byla realizována jen centrální část, která měla více jak polovinu veškeré vystavěné plochy ukrytu pod zemí, což bylo v té době opravdu něco ojedinělého. První výtisk novin z této budovy vyšel naprosto paradoxně 19. 6. 1989 a za půl roku už nebyl o služby této budovy zájem.
Budova Tiskárny Rudého práva... Připadá mi míň ohavná, než nové Florentinum
Laicky nechápu, proč jedna stavba, která se mezi secesními a novorenesančními domy ulice vyjímala sama o sobě jak pěst na oko, byla nahrazena ještě větší hrůzou - obrovskou nevzhlednou, nezajímavou a nudnou hromadou oken,  za jakou považuji Florentinum (ani ty kontejnery se zelení to nezmění). Proč se neprovede rekonstrukce a uzpůsobení stávající budovy novým záměrům, proč u nás se musí bourat, bourat a bourat. Když chce někdo realizovat svůj plán, proč musí ničit práci někoho jiného, proč si nenajde svou volnou plochu a neposuzuje vše v komplexu s okolní krajinou, s okolními objekty, s ohledem na lidi a jejich potřeby. I ta Paříž, poté, co si uvědomila svou nenávratně zmizelou gotickou, barokní a renesanční historii zbouráním celých čtvrtí kvůli výstavbě širokých bulvárů, už vyhostila moderní stavby za hranice "starého města" do čtvrti La Défence a historické filmy musí jezdit točit do Prahy... Proč dovolíme někomu neustále opakovat chyby, na které doplatíme všichni, proč pořád vítězí zištné zájmy jednotlivců nad zájmy naší krásné země, nad námi všemi - to nechápu. Proč si svou zem neumíme chránit před všemi těmi zlatokopy a barbary...

Florentinum... podle mne budova, která nemá žádný nápad, žádný charakter - prostě kanceláře za skleněnými kukaněmi...

Tuhle asi stometrovou frontu jsem si odstála, abych se dostala na prohlídku kousku budovy:
Když jsem se konečně dopracovala až do haly, přivítal mne nad recepcí takový prazvláštní plastový lustr, který mi připomněl obrovské křišťálové lustry podobného tvaru, kterými byly vybaveny a vyzdobeny kdysi u nás nové budovy divadel, kulturních domů a kin. A právě ty kvalitní skleněné originální výrobky našich designérů a sklářů byly tak nehezky pomlouvané a označované za socialistický paskvil, zatímco tohle? Určitě nějaký předražený designový kousek od zázračné cizí firmy...
Vyjeli jsme výtahem A do posledního patra,


podívali se prosklenými stěnami po několika kancelářích a v jedné byli uchvácení ohromnou vyhlídkou přes Masarykovo nádraží po Praze:
Nedivím se už všem těm neustálým snahám zlikvidovat Masarykovo nádraží, když třeba nějaký majitel stavební firmy z oken Florentina vidí tak obrovské parcely, které by mohly být zaplácány podobnými megalomanskými stavbami, které do historické Prahy podle mého názoru prostě nepatří. Přitom přes celé přízemí Florentina jsou obrovské inzeráty na pronájem kanceláří - spousta jich je neobsazená, tudíž zbytečná.
A tohle je pohled z terasy:
Pokochali jsme se nádherným výhledem a opustili prostory společnosti Penta.  
Florentinum bylo postaveno v letech 2012 - 2014 podle návrhu ateliéru Cigler Marani Architects. Budova je tvořena sedmi a osmiposchoďovými objekty, na východní a západní straně propojenými věžemi s žebry. Objekt vytváří vnitroblokový prostor - jakési náměstí se zelení a širokým schodištěm ke vstupu do obchodní pasáže, která propojuje ulici Na Florenci s ulicí Na Poříčí. Tři podzemní podlaží slouží k parkování a jako technické zázemí budovy včetně zásobování obchodů, nadzemní podlaží jsou vesměs kancelářská. 
Florentinum získalo několik ocenění v rámci kancelářského developmentu. 


Florentinum v číslech:
leden      2010 - vstup Penty do projektu Florentinum
říjen        2010 -  souhlas EIA
červenec 2011 - povolení k 1. etapě bouracích prací
listopad   2011 - povolení k 2. etapě bouracích prací
březen     2012 - stavební povolení a zahájení stavby
říjen         2013 - kolaudace
___________________________
49 000 m2 hrubé plochy kanceláří v 9 podlažích,
 7 000 m2 doplňkové obchodní plochy ...


6 komentářů:

 1. Lado, zoufalost... ano, proč se musí bourat něco, aby se postavilo nové??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A všichni rozumní jsou proti zvůli mocných bezmocní, tak tomu bylo, je a bohužel, asi pořád bude...

   Vymazat
 2. Zoufalost... něco podobného teď čeká v HK hotel Černigov - bourání 35 let starého hotelu z betonu a skla a výstavba nového ze skla a betonu... no comment...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale těch lidí, kteří se na takových hrozných akcích obohatí, na bourání, stavění, vybavování interiérů - pak se budou vykazovat hrubé domácí produkty, které jsou součtem i čísel v naprosto zbytečných akcí, akcí, které nic dobrého, nového, přínosného neznamenají.. Svět se stává obráceným naruby.

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. A jak obrovská... jen kanceláře, kanceláře, kanceláře...:-(

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.