Počet zobrazení stránky

sobota 26. prosince 2015

Jak jsme pekli rybu

Nevím, jak kdo a kde, ale u nás se rok co rok snižuje počet i množství dobrot, které jsme schopni sníst při štědrovečerní večeři.  Je to způsobeno s tím, jak následující sváteční dny řešíme povinnost dojíst všechno to připravené jídlo, aby se nezkazilo a jak nás nelákal pohled na okorávající a stárnoucí potraviny. Jako první jsme kdysi odbourali chlebíčky - obvykle se nesnědl žádný a také na ně nezbylo v bříšku místo ani druhý den. Pak jsme zrušili vánoční dort - také se obvykle dojídal "násilím",  stejně tak byly časem vynechány šlehačkové poháry s ovocem. Pak z bramborového salátu zmizel salám, který ho podle mínění rodiny dělal zbytečně těžký. Ještě předloni byly na stole kuřecí a vepřové řízky, ale i ty přišly ke snědení až následující dny a to bez valného nadšení. Loni už byl jako hlavní chod jen smažený kapr s bramborovým salátem a  řízky byly připraveny až na Štěpána. Přesto rodina konstatovala, že smažené je těžko stravitelné, proto letos jsme  se rozhodli pro další změnu - pro kapra nikoli smaženého, ale pečeného s nádivkou. 

Recept mám od kamarádky Gabi (její babička takto kapra připravovala na Štědrý večer):
kapra zbavíme šupin, opatrně oddělíme kůži od masa, maso vykostíme (skelet se zbytky masa přišel s ostatními částmi vykuchaného kapra do rybí polévky), pak  umeleme  spolu se 2 - 3 cibulemi na masovém mlýnku, ještě nejméně dvakrát přemeleme, přidáme sůl, pepř, muškátový oříšek, vajíčko na každé kilo ryby, přibližně 3 - 4 polévkové lžíce strouhanky (také podle velikosti kapra), směs důkladně zamícháme  a pak tím naplníme kůži kapra. 

Dělali jsme takto kapra poprvé, žádné zkušenosti s odstraněním kůže jsme neměli -  šlo to sice pomalu, ale naprosto dobře, ani na jediném místečku se kůži neroztrhla. 
Z náplně, která se do kůže nevešla, se udělaly malé karbanátky, obalily se ve strouhance a daly se po stranách naditého kapříka:
Pod kapříkem byla vrstva nakrájené kořenové zeleniny (celer, mrkev, petržel, cibule) a navrch opět cibule.  Vše podlít vodou a přidat nejméně půlku másla (dala bych celé, ale rodina volala cosi o tucích  a kaloriích) a šup s dobrotou do trouby. Kapřík se pekl asi půl hodiny zakrytý alobalem a pak k získání kůrčičky ještě odkrytý. A takhle krásně vypadal po upečení:
Tak, vše je připraveno a může se jít ke stolu:
Kapřík byl vynikající, stejně jako ty karbanátky z něj - můžu vřele doporučit, je to odlehčení proti smažení na oleji


Já mám polévky jen symbolické množství - příliš jí nemusím...
Podle  tradice má být na štědrovečerním stole devět až třináct jídel. Protože se od stolu nemá během večeře vstávat a na stole musí být prostor i pro sklenky na pití, muselo ovoce, vánočka i cukroví být jen v symbolickém množství na malých talířcích tak, aby se dalo u stolu pohodlně jíst. Zkusím spočítat, kolik jídel se na náš stůl vešlo: rybí polévka, bramborový salát, kapr, pečená zelenina, vánočka, štrúdl, cukroví, banán, pomeranč, mandarinka, churma, jablíčko a citron (francouzský sekt se asi do jídla nepočítá...:-) Na cukroví, vánočku a závin stejně nedošlo, jen pozdě večer přišlo vhod ovoce...

A po večeři zazvonil zvoneček, přišel Ježíšek - ale to už je jiná kapitola, ne ta o jídle. 

Krásné sváteční dny

6 komentářů:

 1. Také tu tabuli už zdatně odbouráváme :-) Chlebíčky už jsem dávno zrušila, poháry taky a rybu peču v troubě taky už pár let :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, u nás letos dokonce padl návrh, že místo bramborového salátu bychom mohli udělat jen brambory... tak to jsem rezolutně odmítla, přece jen tradice by měla být aspoň zčásti zachovaná, ale kdo ví, jak dlouho to uhájím. :-) Měj se krásně.

   Vymazat
 2. Třináct jídel? To jsem nikdy neslyšela ;)
  U nás je jen polévka, kapr, br.salát a vinná klobása ;)
  Váš letošni kapřík zní zajímavě, ale u nás by neprošel - leda tak někdy ne o Vánocích ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dřív jsme to také nedodržovali, to jen letos mi to připomněli v telce v pořadu o starých vánočních zvycích a tak jsem dodatečně zkusila spočítat, co na stole bylo. :-) Přeji Tobě i všem u vás doma hodně zdraví a štěstí v novém roce.

   Vymazat
 3. U nás se to taky mění. Štědrý večer zůstala klobása a smažený kapr, i salát. Ale na Štěpána jsme letos zkusili krůtí maso a pečenou kachnu, s kysaným zelím s bramborovými knedlíky. Množství proti jiným rokům menší :-).Pavel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pečenou kachnu mám moc ráda, dělávala jí maminka také vždy na Štěpána, takže možná příští rok začnu i já. Přeji všem u vás v novém roce hodně zdraví a pohody.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.