Počet zobrazení stránky

sobota 5. prosince 2015

Výlet

Včera jsem byla na výletě na druhé straně našich Krušných hor - v saském Seiffenu a Olbernhau. Do Seiffenu jezdím ráda, je to takové kouzelné horské lázeňské městečko, velice upravené a v adventním období nádherně vánočně vyzdobené. Stejně jako na české straně Krušných hor (třeba v Nové Vsi, Hoře sv. Kateřiny apod.), tak i na saské straně se téměř v každé domácnosti vyráběly dřevěné hračky (dřevovýroba, krajkářství a plátenictví doplňovaly a později nahrazovaly končící rudné dolování - stříbra, mědi...).  A právě v Seiffenu je úžasné Muzeum hraček, 

ve kterém jsou nádherné tradiční i moderní exponáty: různé pyramidy i otáčivé


lustry, figurky, louskáčky ořechů, svícny, pokojíčky, zasněžené domečky a kostely,  miniatury, které byly expedovány v krabičkách od zápalek, figurky andělů, zvířátek, lidí:


 


 

Nad hlavní třídou byl vidět kostel a kolem dokola všechny domy vánočně vyzdobené:


 A ještě vánoční trh v Olbernhau  - zajímavé bylo, že tam mezi ostatními stánky byl jeden  s českými vlaječkami, kde prodávali "české speciality" - becherovku, griotku a nějaké sladké pečivo a pak také jeden stánek s norskými vlaječkami, kde prodávali zase nějaké norské speciality .
 A tenhle dům v Olbernhau se mi moc líbil:

a ve výloze naproti byly tyhle nádherné miniatury lustrů - a představte si, že všechny ty minilampičky a minilustry svítily:

Byl to nádherný výlet, díky tomu mne konečně chytla aspoň trochu pravá vánoční nálada. 

Přeji všem hodně adventní pohody.

6 komentářů:

 1. Lado, moc hezké, věřím, že jste měli nádherný výlet. V muzeu bych se asi dost zdržela, ta zasněžená vesnička je kouzelná a figurky ze dřeva to je ono.
  Užívej si advent v pohodě. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Figurky ze dřeva dělají tady v našich Krušných horách a jsou moc krásné, takové tradiční. Muzeum v Seiffenu je opravdu úžasné, veliké a těch exponátů tam je přemnoho. Bylo hezké, že tam mají úvodní film i v českém jazyce, takže se návštěvníci od nás dozví o historii i současnosti výroby hraček. Krásné předvánoční dny přeji.

   Vymazat
 2. To musel být úžasný výlet.Moc hezky jsi to nafotila a napsala.Krásný den

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marcel, je mi vždycky líto, že "někde to jde a někde ne"... Seiffen není velké městečko, žije bohatým kulturním životem a je nádherně upravené, zatímco na naši straně Krušných hor většina městeček je takových šedivých, neupravených a jako spících. Měj se moc pěkně.

   Vymazat
 3. Závidím takový výlet! Oči by mi přecházely ze všech těch věciček , co bych chtěla vidět ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždycky jsme jezdili před Vánocemi se podívat do Německa a to muzeum hraček tu předvánoční náladu úžasně navozuje. Je tam moc krásných věcí, lidi, kteří je vyráběli, jsou velmi šikovní. Měj se moc hezky.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.