Počet zobrazení stránky

čtvrtek 31. prosince 2015

Žatec III.

plný podloubí... Podloubí je klenutý prostor v přední části domu směrem do ulice či náměstí, oddělený od ostatního prostoru sloupy či pilíři.  Tím bylo lidem umožněno za deště přecházet po městě "suchou nohou" a hlavně - podloubí se stalo pro trhovce místem prodeje zboží. Podloubí milovala renesance a díky tomu máme tak krásná města, náměstí a domy, jako jsou v Telči, Českém Krumlově, Slavonicích  a třeba i Žatci:


V podloubí jsou viditelné staré rostlinné motivy malované okolo klenby:


Některá podloubí byla později zastavěna a vznikly z nich obchody, ale většina zůstala otevřená .

V minulém příspěvku jsem se zmínila o filmech, které byly v Žatci natáčeny. V Renesanční sladovně blízko Kruhového náměstí je stálá expozice mimo jiné věnovaná těmto filmům. Bylo jich více jak 100 a nebyla to žádná "béčka"...:-), Začnu těmi nejstaršími - Starci na chmelu, Holky z porcelánu, dále nádherný film Barbry Streisand Yentl,  Mladý Indiana Jones, Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník, Jean Moulin, Doktor Živago, Pusinky, Dívka a kouzelník,  Edith Piaf, Hořící keř, Pytlík kuliček ... Ten poslední francouzský film představuje pro Žatec nejen částečnou opravu některých domů, potřebných pro účely filmování, ale i peníze za pronájem pozemků. Ono je vůbec smutné, že některá naše města včetně Žatce jsou zahraničními filmaři volena zejména proto, že zchátralost jejich budov odpovídá době II. světové války nebo dokonce středověku (nebo často jsou dokonce zchátralejší a musí se částečně opravit). Pamatuji si dobu, kdy v těchto historických domech bydlili tzv. nepřizpůsobiví obyvatelé, protože v nich nebylo centrální vytápění, teplá voda, výtah... a tudíž zde bylo nízké nájemné na rozdíl od novostaveb (píšu o dobách, kdy i nepřizpůsobiví obyvatelé museli chodit do práce, platit nájemné ze své výplaty -  nikoli aby jim bylo nájemné odpuštěno nebo aby dokonce na ně dostávali ze státních peněz příspěvky pod různými názvy sociálních dávek a bydlili v domech s nejdražším nájmem, jak je tomu dnes...). A tito nájemníci rozhodně za dobu svého bydlení stav těchto historických domů nezlepšili.
Je to veliká, veliká ostuda - paneláková sídliště s tzv. sociálními byty si společenství jejich vlastníků postupně opravují a zlepšují, zatímco historické budovy jsou zchátralé.  Zkrátka, někde udělali soudruzi zákonodárci chybu (pokus o parafrázi slov pana Donutila z jednoho českého filmu)... 

Hodně pohody4 komentáře:

 1. Úžasné postřehy !

  Hezký nový rok!

  OdpovědětVymazat
 2. Lado, na jednu stranu dost zoufalost co píšeš a na druhou stranu taková nádhera.
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, Jarko, je to dost smutné, ale věřím, že se leccos zlepší. Měj se krásně.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.