Počet zobrazení stránky

pondělí 4. ledna 2016

Žatec V. a konec...

Psala jsem už, že Žatec je oblíbeným městem pro natáčení filmů zejména válečných  a to nejen pro svůj historický ráz (třeba Paříž ztratila při asanaci v dobách Napoleona své středověké stavby , což je nenahraditelná škoda), ale hlavně proto, že některé ty krásné staré domy jsou v tak žalostném stavu, jako kdyby byly v centru válečné vřavy. Některé domy, které přímo prosí o opravu, jsem si vyfotila: 
Ta rozbitá okna dělají dům ještě smutnější -
- jako kdyby byl slepý...


 To jsou dva hodně zdevastované domy vedle sebe.


Určitě by si oba zasloužily opravu. V té věžičce by byl krásný pokoj s výhledem nejen na sousední bránu a dolů pod hradby, ale i po celém náměstíčku.

Všimněte si těch krásných soch na římse střechy...

Mám obavu, že zakrytí prvního nadzemního podlaží a části střechy není z důvodu připravy na opravu, ale jen proto, aby odpadávající části nezranily chodce...:-(
Zatím tu bydlí jen holubi, možná se dům dočká opravy...

Tenhle dům  je přímo proti Žateckému pivovaru a sousedí s krásně opraveným domem. Jeho devastace je nesmírná, mám obavu, zda bude vůbec snaha ho opravit - vždyť z druhé strany je ještě žalostnější, než z ulice...
Opravený  Žatecký pivovar a ten zruinovaný rohový dům na konci ulice vpravo ...


O tomto domě se domnívám, že byl kdysi dodatečně dostavěn do úzké uličky mezi dvěma domy. Naštěstí má už novou střechu, takže je naděje na jeho opravu - ta oprava je asi podpořena tím, že dům  je vedle Libočanské brány.

A ještě poslední fotky  - zimní pohled na nejmenší chmelnici na světě, která je u náměstí a také na kluziště přímo na náměstí před radnicí (škoda, že u nás není, hned bych šla zkusit, zda ještě umím bruslit). 
Už jsem kdysi psala, že si vážím veškerého dědictví minulosti a miluji architekturu. Nejraději bych zachránila všechny staré stavby ať už jsou kdekoli a umožnila jim, aby stále sloužily  a ukazovaly, jak jsou staré a krásné. Je mi jedno, kde jsou - myslím si, že musíme chránit všechny a všude. Je špatné je bezdůvodně ničit a nahrazovat novostavbami, ztrácí se tím úcta k  práci předků, obraz a odkaz historie, krása a umění, v podstatě kontinuita života . Líbí se vám víc Český Krumlov, Telč, Litomyšl nebo pražské Jižní Město či satelitní vesničky plné podnikatelských domů, splácaných z různých variant katalogových staveb? Vždyť v mnoha případech nové stavby jsou jen a jen odrazem movitosti a ješitnosti investorů a s krásou nemají nic společného (viz "podnikatelské baroko").  Proto si vážím všech, kteří se snaží zachránit a zachovat odkaz minulosti (viz Klub Za starou Prahu apod.) a proto přeji Žatci, aby se mu dařila oprava jeho krásných domů a žili v nich šťastní a spokojení lidé. 

Hodně pohody

8 komentářů:

 1. Človíčku, mluvíš mi z duše.
  Přejme si více osvícených investorů, kteří znovu vdechnou život těmto skvostům.
  V kroměříži byla taky spousta strašidelných barabizen a za poslední dobu se z nich vylouply krásné domečky.
  Široké téma, kt. se asi vejde do příspěvku.
  Měj se krásně, dušinko !
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když tak jezdím po naší zemičce a vidím to úžasné dědictví předků, tak si moc přeji být moc bohatá, abych mohla ty krásné domy opravit a mohli v nich bydlet lidi, kteří by si té krásy vážili. Měj se moc hezky, Jarko.

   Vymazat
 2. Lado, vždycky si říkám už kvůli předkům bychom měli stavby zachovat ... je to zoufalé vidět ty domy v jakém jsou stavu ... kéž se někdo najde .........
  Ku konci jsi to hezky napsala...
  Už jsem se o tom zmiňovala, že Žatec vlastně neznám ... ale musí být fakt nádherný ... tak místním i domům držím palce.
  Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Říkám si, Jarko, že kdo si neváží práce a odkazu předků, nemůže vytvářet kvalitní budoucnost - ten jenom přežívá. Měj se moc hezky.

   Vymazat
 3. Letos jsem se po řadě let podívala do mých milovaných Litoměřic a tvoje snímky mi připoměly tu atmosféru. Některé krásné historické domy, jen dvě ulice od náměstí- a skoro se rozpadaly. Bylo mi z toho smutno.Naštěstí okolní domy se začaly opravovat,tak snad dojde postupně na všechny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marcel, Litoměřice znám přímo výborně, jsou krásné a čeká je ještě hodně práce. Ráda tam jezdím a procházím se po náměstí...Přeji hodně pohody.

   Vymazat
 4. Ladi, taky bych radši opravovala staré domy, než stavěla nové :-) A taky to tak dělám, nejdříve s bývalým a teď domeček po babi a dědovi, oba ty dva domky mají do klenotů architektury daleko, ale stejně si myslím, že mají na rozdíl od těch nových duši :-) Vždycky, když vidím, že se něco bourá příjde mi to líto....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opravovat staré domky je hodně těžké, ale za ten pocit z výsledku to stojí. Viděla jsem na tvém blogu, jak se o domeček staráte a jak ho zvelebujete - je to moc krásné. Měj se hezky, Zdeni.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.