Počet zobrazení stránky

čtvrtek 17. března 2016

Letenské sady

V neděli jsem byla opět hodně brzy ráno v Praze, byla dost zima a já se toulala po Letenských sadech. 
Vznikly tak, že v  polovině 19. století  odkoupila obec Pražská staré církevní vinice a rozhodla se založit zde výletní a odpočinkový park, který v roce 1863 doplnila stavba výletní restaurace podle návrhu architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. V době konání Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 u této novorenesanční budovy byla zřízena konečná stanice Křižíkovy elektrické dráhy - první pražské tramvaje, pozemní lanové dráhy a později zde byl i umístěn neorenesanční kouzelný kolotoč s dřevěnými koníky. Ten pochází z roku 1893 a je nejstarší zachovalou funkční atrakcí tohoto druhu v Evropě, jako výjimečná kulturní památka je zapsaný  v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek. Kolotoč má původní dřevěný dvanáctiúhelníkový pavilónek, ve kterém jezdí 18 různých koníků a 4 autíčka. Koníčci mají železnou konstrukci, vyřezávanou hlavu a nohy a jsou potažení pravou koňskou kůží bez spojů.
 Kolem citlivě opravené budovy Letenského zámečku je velké množství lavic a stolů, místo je zejména v letním období velmi oblíbeným cílem vycházek spojených s posezením u nějakého dobrého nápoje.


Je odtud nádherný pohled na Vltavu a Prahu - den byl mlhavý a můj foťáček je příliš obyčejný, 


ale něco z té krásy se zachytit snad podařilo.  Dovedete si představit to panorama Prahy, zohyzděné moderními stometrovými věžáky? I tohle se snaží developeři prostřednictvím úplatných úředníků a politiků prosadit...

Přeji hodně pohody


Žádné komentáře:

Okomentovat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.