Počet zobrazení stránky

neděle 13. března 2016

Socha

Cestou z Národního divadla jsme se s kamarádkou Evou zastavily u pohyblivé sochy Franze Kafky od Davida Černého.

Tato fotografie je z roku 1906 (to mu bylo 23 let - narodil se 3. 7. 1883 v Praze a zemřel 3. 6. 1924 v Kierlingu u Klosterneuburgu (Dolní Rakousy, okres Vídeň - okolí). Jeho otec měl velkoobchod s galanterií a Franz byl nejstarší syn z šesti dětí. Za svůj krátký život napsal mimo jiné  romány Amerika (sám ho nazval Nezvěstný) , Proces, Zámek a povídky Proměna, Rozjímání, Ortel a jiné. Je brán jako pražský německy píšící spisovatel židovského původu a světově známým se stal až po 2. světové válce, kdy byl již dlouho mrtvý.
Jeho socha je 10,6 metrů  vysoká, váží 39 tun a výsledný tvar, tedy podoba Franze Kafky, vzniká z 18 500 ohybů nerezového pláště. Pro vytvoření této pohyblivé skulptury ve 42 pohyblivých patrech bylo použito 16 300 kusů spojovacího materiálů (a předcházelo tomu rozkreslení na 2 039 technických výkresech). A v hodinách to znamená 1 800 hodin práce vývojářů, konstruktérů a programátorů, 4 200 hodin výroby a 2 900 hodin montáží... Je rozhodně velmi zajímavá, ovšem to obchodní centrum s "typicky českým" názvem  Quadrio , postavené kolem dokola obchodního domu Máj (dnes trapně přejmenovaného na My), je podle mne přímo hrozné,  temná příšernost tmavých skel, tmavého pláště, nehodící se do prostoru u Národní třídy, Spálené a Purkyňovy ulice. 

Přeji hodně pohody


2 komentáře:

 1. Lado, ta socha se mi dost líbí, perfektní nápad ... i když jsem ji naživo neviděla ... pro mě to obchodní centrum je nehezké ... dobře si pamatuji, jak to tam dřív vypadalo a myslím, že socha v tom volném prostoru by byla ještě úžasnější .... bývala tam jakási fontána a v létě v parnu se nám nechtělo do rozpálené tramvaje a je domů z práce ... sedli jsme si u fontány a nohy si chladili ve vodě ... a bylo nás tam dost ... dneska se tomu musím usmívat ...
  Lado, díky za sdílení a měj se krásně. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky si pamatuji, Jarko, že jsme tam občas seděli v létě a bylo to moc příjemné s tou fontánkou... Teď je všude kolem dlažba a ani kousek přírody, zeleně či vody. :-( Je to škoda. Měj se moc hezky.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.