Počet zobrazení stránky

středa 18. května 2016

Průhonice

Do přírodně krajinářského parku v Průhonicích se vstupuje přes nádvoří nádherného zámku


 a je nejkrásnější právě teď, v květnu, kdy je celý  rozkvetlý - na ploše více jak 250 hektarů kvete téměř vše, od domácích či cizokrajných dřevin (je jich tu okolo 1 600 druhů)  po domácí i cizokrajné rostliny (jen rododendronů tu je přes  osm tisíc ve více jak stovce různých druhů a kultivarů):

Park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca v nádherném členitém údolí potoků Zdiměřického, Dobřejovického a Botiče (financoval ho z výtěžků severočeských uhelných dolů) a jeho koncepci průhledů a střídání dřevin, rostlin a vodních ploch  můžeme po více jak sto letech obdivovat v plné kráse:
A tyhle krasavice se mnou kamarádily, vůbec se nebály:

Průhonický park je Národní kulturní památkou a památkou UNESCO.  Dnes to byla nádherná procházka květnovou přírodou přesně za počasí, které mám ráda - žádné vedro, jen svěží jarní vzduch.

Hodně pohody

12 komentářů:

 1. Lado, v Průhonicích jsem kdysi byla, je to tak dávno. Věřím, že se vám tam líbilo, zvláště v tomto období jsou tyto parky nej, je to pastva pro oči.
  Měj se krásně a užívej si jara. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Květen je vůbec úžasný měsíc - voňavý šeříkem a barevný kvetoucími stromy i kytičkami. A ten letošní je zatím přesně podle mého gusta. Měj se krásně, Jarko.

   Vymazat
 2. Ladi, to musela být kvetoucí nádhera!! Park je opravdu nádherný..a jak píšeš, žádné vedro, krásný vzduch, to mám ráda...Děkuji za hezkou procházku s Tvými fotkami a zdravím kocourka- s pivoňkami mu to moooc sluší :o))
  Měj se moc hezky Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarko, kocourek velmi děkuje za pozdrav a hned mu víc chutnalo. Pivoňky mu musím dovézt nové, tyhle už opadaly a květy se suší (usušené vypadají v zimě hezky v misce na chalupě a tak zvláštně voní). Měj se moc hezky.

   Vymazat
  2. Ladi- takže- až mi konečně ty pivoňky vykvetou!!!!:o))- tak lístky nechám hezky uschnout někde ve stínu?? To chci vyzkoušet...Krásný den J.

   Vymazat
  3. Jarko, já lístečky suším na papírových utěrkách a rozložené, někde nahoře na skříni, kde nepřekáží...nemusí být ve stínu - ale ne na přímém slunci. Stane se, že některé lístečky zčernají a zkudrnatí, ty vyhodím - ale většina zůstane téměř taková, jaké jsou nesušené... A párkrát jsem je dala i do vody do vany, vypadá to moc hezky...:-)

   Vymazat
 3. Krásné fotografie. Byla jsem tu naposled před 5-ti lety a budu to muset napravit:)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Jestli to nemáš daleko, tak teď je nejlepší čas na kvetoucí rododendrony, azalky a ostatní barevné krasavice. Měj se moc hezky.

   Vymazat
 4. Krásný park ! Bydlíme kousek ;)
  Pro příště doporučuju i Dendrologickou zahradu - pět minut autem , jen se podjede dálnice ( dá se i pěšky)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ploduško, tak Dendrologickou zahradu máme v plánu v budoucnu, už se těším. Měj se hezky.

   Vymazat
 5. Já tam byla před 26 lety a ještě do teď si pamatuju, že to byla nádhera :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to opravdu krásné a obrovské...na týden toulání. Měj se hezky.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.