Počet zobrazení stránky

pátek 5. srpna 2016

Topičův dům

Nedávno jsem navštívila krásný secesní Topičův dům v Praze. Byl přestavěn v letech 1906 - 1908 podle návrhu slavného pražského architekta Osvalda Polívky (též autor návrhu Obecního domu) pro rozšiřující se velké pražské nakladatelství Topič i pro soukromý byt rodiny Františka Topiče:
Už samotný vestibul působí noblesně - tady asi dříve sedával nějaký vrátný a hlídal, kdo jde dovnitř: Krásné secesní zábradlí nese iniciály Františka Topiče,

   také nad vstupními dveřmi je T...

 Zachovala se také ještě nádherná původní světla na chodbách:František Topič (nar. 20.11. 1858 v Chvalíně u Roudnice v rodině sedláka), vychodil v Lounech reálku a poté v Praze Obchodní akademii. Do nakladatelství a knihtiskárny Františka Šimáčka přišel v roce 1881 jako účetní a v roce 1883 se oženil s jeho neteří Terezií Šulcovou. V roce 1886, po smrti Františka Šimáčka,  získal vlastní koncesi a provozoval nadále knihtiskárnu a nakladatelství. Ve firmě pracoval také jeho syn Jaroslav /nar. 7. 7. 1885), jeho žena Milada i vnučka Milada. V domě se konal slavný Topičův salón, kde se konaly umělecké výstavy a prodávaly originály i reprodukce obrazů a plastik - toto je plakát Topičova salónu:
Smrtí syna Jaroslava Topiče 25. 3. 1936 byla ukončena činnost Topičova nakladatelství, otec František Topič ve věku 77 let zůstal jediným majitelem firmy, koncem roku se uskutečnila v tomto domě ještě aukce Topičovy galerie a soukromé sbírky Františka a Milady Topičových v již prodané budově. Firma byla prodána  včetně firemního názvu  Jaroslavu Stránskému, majiteli Lidových novin a nakladatelství Fr. Borový. Na koupi se finančně podíleli také ředitel vydavatelských podniků Jaroslava Stránského - Julius Firt, právní poradce firmy Borový  Karel Scheinpflug a spisovatel Karel Čapek. 
Vdova po Jaroslavu Topičovi Milada Topičová se přestěhovala do skladových budov nakladatelství na Vinohradech, v roce 1937 získala koncesi a provozovala i nadále nakladatelství a knižní zasilatelství Topičova edice.
František Topič byl velký vlastenec, bohužel přišel o svého syna a zažil ještě druhou světovou válku - zemřel 29. 3. 1941 v Praze. 
Dnes v  budově sídlí hodně firem včetně lékařů. Jen mne šokovaly v přízemí  veliké dveře do nějaké firmy, které byly prapodivně polepené jak do nějaké herny či nočního klubu...

Hodně pohody6 komentářů:

 1. Máme u nás krásné archikt. skvosty :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máme krásnou zemi, ráda se po ní toulám. Měj se hezky.

   Vymazat
 2. Lado, znám ten dům .. tedy jen zvenku... a vždycky, když šel člověk okolo od ND, musel se podívat nahoru ... opravdová veliká nádhera ..
  To zábradlí mě dostalo, je úžasné ... tak jsem si říkala, jak jsem tvůj článek četla, jestli na konci nebude nějaká "jobovka" ... a je .. ve formě prapodivných dveří .. no, snad se to změní k lepšímu ... asi někdo nevidí, že to tam vůbec nepatří .. anebo jsou peníze až na prvním místě ...
  Měj se krásně a díky za sdílení. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jarko, nad tou "jobovkou", o které píšeš, jsem se zamyslela - zda nejsem příliš kritická. Asi to je tím, že mám ráda čistotu, klasiku a pak vidím dost nedostatků kolem dokola. :-) Měj se hezky.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.