Počet zobrazení stránky

středa 21. září 2016

Tančící dům


Včera jsme byly s kamarádkou v Praze - podívat se na retro výstavu v Tančícím domě. Počasí pro mne parádní, bezvětří, téměř stále pod mrakem, jen občas na chviličku vykouklo sluníčko.


Už před domem nás šokovala dost šílená růžová socha (buď autor miluje růžovou nebo se ispiroval trapným růžovým tankem?). Podle cedule jde o medvěda v rámci Sochařského festivalu v ulicích Prahy - podle nás o nějakou smíšeninu prasete, dinosaura a ještě něčeho (podle postoje, který vídám u pejsků, dělajících svoji ranní či večerní potřebu, jde možná prapodivného psa) - posuďte sami:
Autorem je Ondřej Bílek...

Výstava je taková skromná, uměřená, ale hezká - všichni dospělí lidé si tam našli spousty věcí, které znají z dětství či mládí a některé třeba mají dodnes. Moc se mi líbily šaty, půjčené soukromými osobami či Českou televizí, hodně z nich měla kdysi na sobě v televizi nebo ve filmu Helena Vondráčková či Dáda Patrasová v kultovním seriálu Návštěvníci:


A když už jste v Tančícím domě, není naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné, ale je nezbytné za jakéhokoli počasí vyjet výtahem nahoru do Glass baru, dát si na vyhlídce kávu  a kochat se jedním z nejnádhernějších výhledů na Prahu, na její červené střechy plné věží a věžiček, kupolí a atik:Toto je hlava medúzy...

U Národního divadla jsou také dvě ukázky ze Sochařského festivalu v ulicích Prahy, jsou od Michala Gabriela - a že to jsou koně, to se dalo rozpoznat hned (ten mladý muž se tam připletl ve chvíli focení):

Krásný den to byl, jen nezbyl čas na další retro výstavu v Nové budově Národního muzea, takže brzy zase musíme vyrazit do Prahy. 


A ještě něco málo k Tančícímu domu:
Tato krásná fotografie je označena Case_danzanti a je z Wikipedie ... nejvíc vystihuje ty dvě tančíci postavy
Tančící dům, jinak také Fred a Ginger (podle dvou úžasných tanečníků Freda Astaira a Ginger Rogers), architektů Franka Owena Gehryho a Vlada Miluniče stojí od roku 1996 na Rašínově nábřeží čp. 80. Na tomto místě stával kdysi činžovní dům, který byl v roce 1945 americkými bombami při náletu na Prahu vybombardován. 
Původní záměr byl postavit zde dům, který by obsahoval divadlo, knihovnu, kavárnu a byl by jakýmsi kulturním napojením  na Rudolfinum, Národní divadlo, Mánes, ale na takové kulturní využití se nenašel investor.
Až v roce 1992 koupila pozemek nizozemská pojišťovna Nationale Niederlanden, která také pak stavbu financovala. V roce 1994 byl položen základní kámen a v roce 1996 bylo hotovo. Dům má 9 podlaží s nesymetrickými místnostmi a šikmými stěnami. Původně měla být věž Fred (ta širší, rovná) vyšší, hlava medúzy Gehryho prý vznikla jako výsledek patové situace při změnách původního návrhu. Ten obsahoval prosklenou zeměkouli navrženou Miluničem, která by navazovala na zeměkouli vedlejšího domu Havlů. Část interiéru kanceláři dělala Eva Jiřičná.
Smutné je, že již v roce 2008 plánoval vlastník budovy přestavbu a změnu vstupního prostoru domu od Gehryho, což vyvolalo odpor Vlada Miluniče a ten uskutečněné změny označil za zničení původní koncepce a vybudování naprosto tuctové bezcenné kulisy. Právě v souvislosti s tím mne trochu bere smutek nad tím, jak se nerespektují a nectí původní stavy věcí, jak každý nový vlastník musí měnit to, co vytvořil kdosi před ním jako originální autorský návrh... 
V roce 2013 byl dům nabídnut k prodeji. Zájem o koupi budovy měl developer Central Group s tím, že by zde vybudoval muzeum architektury a designu, ale neuspěl. Budovu koupila za 13,35 mil. eur (cca 360 milionů korun) Pražská správa nemovitostí, vlastněná realitním magnátem Václavem Skálou s úmyslem zachovat zde kanceláře. 

Hodně pohody
4 komentáře:

 1. Taky jsem na výstavě byla a dojímala se kazeťákem, plastovými doplňky do kuchyně atd :) MDH se našel i v telefonnim seznamu v budce :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Tak to nás nenapadlo, podívat se do telefonního seznamu, zda tam jsme. Musím přiznat, že mám dodnes oranžový ruční mixér z té doby a slouží úplně úžasně. Měj se krásně.

   Vymazat
 2. Skvělý výlet jste si udělali:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skvělý opravdu byl po všech stránkách. Měj se moc hezky.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.