Počet zobrazení stránky

pondělí 13. března 2017

Stálé Vánoce...

I když už je březen a já teprve koncem února odzdobila vánoční stromeček, někde mají Vánoce celoročně a to je pro mne to pravé. S kamarádkami jsme se totiž jely podívat do Valdštejnského zámku v Litvínově na stálou expozici originálních vánočních ozdob.  Zámek je dva roky po rozsáhlé rekonstrukci a moc mu to sluší (pokud si odmyslíte ten hrozný vysoký panelák těsně vedle zámku).
Bývalou tvrz, posléze panský dvůr Jana Josefa Valdštejna nechal do podoby barokního zámku přestavět František Josef Jiří v letech 1732 až 1734 podle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky. Od 70 let 19. století, kdy už zámek nebyl využíván jako letní sídlo šlechty, stal se hospodářskou budovou a postupně byl upravován na správní a obytný objekt. Zmizel zámecký inventář, do hlavního sálu bylo vloženo patro a zanikly původní interiérové prvky. Své slavné dny měl zámek za sebou a už jen trpěl. V roce 2006 byl zámek bezúplatně převeden městskému úřadu v Litvínově a v letech 2012 - 2014 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která mu částečně vrátila původní vzhled:
Tento snímek je z rekonstrukce zámku - ze stránek MU Litvínov a dokumentuje stav po vybourání příček v hlavním sále
a tady jsem fotila krásnou současnost - tam nahoře jsou záměrně ponechány dveře po bývalém vestavěném patře...

Lustry jsou na zámku nádherné...

Ukázka dochované původní výzdoby zámku...
Jediné dochované původní parkety...
A aby nebyl můj příspěvek příliš dlouhý a také aby vynikl samotný krásně zrekonstruovaný zámek, další lahůdku ze zámku Valdštejnů, tedy samotné originální vánoční ozdoby a také ukázku expozice hraček z bývalé litvínovské továrny si nechám na příště... Zámek i se svými expozicemi určitě stojí za návštěvu.
Hodně pohody 

2 komentáře:

 1. Lado, opravdu krásný zámek .. a ty nádherné stromy...
  Už se těším na ozdoby a hračky.
  Měj se hezky. Jarka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten strom uprostřed zámeckého nádvoří je opravdu nádherný a zámek se vyjímá jak perla mezi okolními paneláky. Měj se moc hezky, Jarko.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.