Počet zobrazení stránky

neděle 20. srpna 2017

Flájská přehrada

V neděli jsme se byli opět podívat v "mých" Krušných horách. Zastavili jsme nejprve na Moldavě, která je v krásném prostředí hor a končí zde železniční Moldavská horská dráha. 
Právě tato horní část obce se silničním hraničním přechodem je místo, které je nedobře poznamenáno nedávnou minulostí. Jakmile se po roce '89 otevřely hranice, němečtí sousedé začali vyhledávat zboží vietnamských obchodníků a tito vietnamští prodavači reagovali na tento zájem tím, že hned za hraničním přechodem zahltili obec nevzhlednými dřevěnými boudami i nehezkými prodejnami v kamenných obchodech. Tyto krámy byly nejen nevzhledné, ale také uvnitř i venku na chodnících přeplněné tím podivným zbožím, které kupovali sousedi ze Saska. Před pár lety zájem kupujících znatelně klesl, dřevěné boudy jsou už opuštěné a je otevřeno jen několik vietnamských "marketů" s minimální návštěvností.Nejvíce mne mrzí, že ta veliká a kdysi hezká budova nádraží chátrá a nenašlo se pro ni takové využití, aby mohla sloužit i nadále. V hezké dolní části obce se bydlí,  jsou tu rekreační objekty a také hraniční přechod pro pěší a cyklisty a hlavně kolem dokola je krásná příroda.

Cestou zpět se najednou mezi stromy objevila vodní hladina
a my vyjeli u hráze údolní přehrady Fláje, která jako unikátní pilířová přehrada patří mezi kulturní památky naší země. Má 19 pilířů 13 metrů od sebe a 15 bloků - 10 na pravé straně hráze a 5 na levé...
 Něco se tu právě buduje:

 
Moc mne potěšilo, že v přehradě je dost vody - deště v poslední době udělaly své. V minulých letech bylo tak málo vody, že břehy byly odkryté :
Kolem dokola jsou hluboké lesy, převážně smrkové a v nich jsou ukryty budovy (domnívám se, že jsou to budovy lesnického učiliště):
Kdysi se po hrázi přehrady jezdilo, dnes už je vjezd zakázán. Jako hodně malá jsem zažila povodeň a tolik vody v přehradě, že se přelévala přes hráz...
 


 Pohled na  vodní hladinu, prosvětlenou sluncem, hodně uklidňuje:
  Místa, která mám ráda, se mi nikdy nezevšední a určitě k nim patří Flájská přehrada v Krušných horách.

Hodně pohody4 komentáře:

 1. Tak tohle jsou místa, která vůbec neznám - tak se tady tiše kochám. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Kochám se stejně u tvých fotek... Měj se krásně.

   Vymazat
 2. Tak to je ostuda - to jsem snad nikdy ani nezaslechla . Asi jsem ve škole zrovna chyběla 🤔 Krásné místo 👍

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Občas také zjišťuji, že jsem ve škole asi někdy chyběla... Měj se hezky.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.