Počet zobrazení stránky

neděle 5. listopadu 2017

Betlémy

Už dlouho jsem chtěla vidět Třebechovice pod Orebem a především jedinečné Muzeum betlémů a tenhle čas se mi zdál pro návštěvu nejvhodnější - čas před adventem, začátek zimy. Betlém si spojuji vždy se zasněženou krajinou a nejčastěji si vybavuji Alšův betlém a pak také postavičky Jiřího Trnky - takové ty roztomilé muzikanty, kteří se v kožíšcích a válenkách prodírají hlubokým sněhem v předvánočním čase. 
Třebechovice pod Orebem mne moc mile překvapily - jsou půvabné, takové milé a útulné, že se mi i přes nepříliš vlídné počasí zdály jako čistě vykoupané. Muzeum betlémů je v rohu Masarykova náměstí, které zdobí - vedle krásné radnice a ostatních domů - krásné sousoší Nejsvětější trojice a Morový sloup a blízký evangelický kostel:
 

 Půvab města je i v jeho názvu - Třebechovice pod Orebem, protože Oreb je kopeček,  podle mého odhadu se zvedá nad okolní krajinu o sotva dvacet metrů  (je vysoký 256 metrů) a je na něm městský hřbitov s kostelem Božího těla.
Samotné muzeum spravuje městské sbírky a sbírky betlémů, kterých je více než 400, z různých materiálů (nejčastěji papírové, ale i vyřezávané ze dřeva, ze skla, z porcelánu) a různých končin naší země:


Nejcennějším je více jak stoletý pohyblivý celodřevěný Třebechovický betlém, prohlášený za Národní kulturní památku. Je to unikátní dílo sedláka  a povozníka Josefa Probošta (1849 - 1926), řezbáře Josefa Kapuciána  (1841 - 1908) a sekerníka Josefa Frimla (1861 - 1946).  Je to obrovské dílo, dlouhé 6,89 metrů a vysoké 2,35 m, vážící téměř 1,2 tuny. Vznikalo od roku 1885 více jak 40 let  a obdivovali ho lidé v mnoha městech naší země, ale i například 8 miliónů lidí na EXPO 1967 v Montrealu, o rok později vycestoval do Londýna na výstavu Ideal Home Show.
Po Proboštově smrti v roce 1926 zůstal betlém opuštěný ve stodole a chátral, až se ho rodina rozhodla prodat pod podmínkou, že zůstane nadále v Třebechovicích. Zájemců bylo hodně, od kočovných  loutkoherců po Tomáše Baťu, ale nakonec v roce 1934 koupi betlému zprostředkoval řídící učitel František Skřivan 
pro továrníka Jaroslava Burdycha, 
který betlém koupil pro Československou církev husitskou. Bohužel se nedochovala kupní smlouva, což vedlo následně ke sporům o to, kdo je majitelem. Za války byl betlém ukrýván nejprve v Dostřelově mlýně, později ze strachu před zničením bombami či ukradením a odvezením do Německa v pivovarské lednici pod Orebem. Po válce byl betlém znárodněn, zůstal "v péči" národního výboru nadále v Třebechovicích, ve skutečnosti až do poloviny 60. let byl v kůlně  (nebylo pro něj jinde místo) Františka Skřivana, který byl pověřen jeho správou a údržbou. Z obav o likvidaci betlému se František Skřivan zasadil o zapsání tohoto díla na seznam národních památek. Od roku 2013 je betlém vystaven v nové budově Muzea betlémů. Jeho zvláštností je, že spojuje vánoční a pašijový betlém, biblické příběhy a skutečné postavičky ze života, to vše ve 2 033 kusech, ve kterých je 351 postaviček (z toho 150 pohyblivých pomocí pásu a 51 vykonává složité pohyby podobné lidským), sedm krajinných teras a jednu terásku, 1531 stromů, skal, zvířat, nástrojů...

Kdykoli vidím něco tak úžasného, jako je tento Proboštův betlém, když vnímám tu krásu a když si uvědomím, kolik práce, šikovnosti a obětavosti ti lidé měli, mám na jedné straně obrovsky povznášející pocit obdivu k nim a hrdosti nad tím, co dokázali a na druhé straně cítím vůči jejich dílu velikou pokoru, hodně věcí kolem sebe vidím jako malicherné, protože nic neznamenají, mají jepičí život a je mi i trochu líto, že sama toho umím tak málo.
Návštěvu Třebechovic pod Orebem si budu pamatovat asi napořád...

Hodně pohody
6 komentářů:

 1. Taky jsem tam byla a moc se mi tam líbilo:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Viď... máme taková krásná městečka a vesnice a ráda je poznávám...:-)

   Vymazat
 2. Třebechovický betlém, myslím že právě on může za moji betlémářskou zálibu. Byli jste 15 km od nás. A vybrali jste si příhodný čas! Pavel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš krásnou zálibu a opravdu tento čas je pro betlémy příhodný, mně už navodil tu nádhernou předvánoční náladu. Měj se hezky.

   Vymazat
 3. Ladi, asi bych se na betlém taky měla zase jet podívat :-) Protože je to od nás kousek byla jsem tam už jako dítě na výletě....ale kdy naposledy, to nevím....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeni, také si občas vzpomenu na místa, která jsem navštívila jako malá holka a chtěla bych je vidět znovu... Měj se krásně.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.