Počet zobrazení stránky

sobota 26. května 2018

Semperoper

Páteční návštěva Saské státní opery  (název Semperoper je podle jejího stavitele Gottfrieda  Sempera)  na  Divadelním náměstí v Drážďanech:
 Po zaplacení mírného poplatku 3 euro je dovoleno v budově opery fotografovat a když budete mít štěstí na  výbornou průvodkyni, která studovala vysokou školu v Československu, pak budete mít nádherný výklad historie budovy opery v roztomilé česko - slovenštině . :-)  


Divadlo má velmi pohnutý osud - jde v podstatě o třetí stavbu. První stavba architekta Sempera z roku 1841 v roce 1869 vyhořela. Architekt musel ze saského království po roce 1848 uprchnout, proto druhou budovu započatou v roce 1871, projektoval ze zahraničí a vlastní stavbu vedl jeho syn Manfred. Dohled nad stavbou byl velmi přísný, mezi otcem a synem bylo vyměněno prý více jak tisíc dopisů. Po dokončení v roce 1878 čekala divadlo další rána - při náletu na Drážďany bylo v únoru 1945 vybombardováno a téměř zničeno stejně jako kostel Frauenkirche z roku 1743. Dlouho uprostřed starých Drážďan stála zčernalá torza staveb. Divadlo se dočkalo zahájení obnovy v roce 1977 a 13. února 1985, 40 let po zničení, bylo divadlo opět otevřeno. A právě díky korespondenci mezi otcem a synem Semperovými a nálezu původních návrhů výzdoby interiérů bylo možné vytvořit věrný obraz původní stavby. Ale - jak řekla paní průvodkyně hned v úvodu - ve většině případů všakj jde o iluzi původního ... iluzi dřeva, mramoru, kamene , vytvořenou hlavně sádrou a barvou. 

Hodně pohody

2 komentáře:

 1. Děkuji za připomenutí a fotoreportáž:)
  Jezdím sem každý měsíc, ale uvnitř jsem dlouho nebyla.
  Hezkou neděli přeji. Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já do Drážďan jezdím tak jednou do roka, blíž mému srdci jsou malá německá městečka v krušnohoří... Měj se moc hezky.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.