Počet zobrazení stránky

neděle 19. června 2022

Františkovy Lázně


Na pomyslném seznamu toho, co chce vidět, měla kamarádka Eva Františkovy Lázně. Včera na ně došlo - a aby to byl výlet úplně bez starostí, auto nás dovezlo jen na nádraží, dál jsme pokračovaly rychlíkem. Den jak vymalovaný, lázeňské městečko krásné, čisťounké, přívětivé, obklopené zelení, se spoustou pěšinek na procházení, laviček na posezení a  krásných objektů (budov, soch,  pomníků, květin a stromů) na prohlížení... 


Krásný koncertní pavilon
Národní třída s kasinem...Isabelina promenáda je  lemována z obou stran alegoriemi umění (poezie, sochařství, tragédie, malířství...)


Plot už dávno zmizel, ale brána je nádherná...


A ještě dvě sochy bez rukou - nejdřív ušatý Josef II. bez jedné ruky
a pak torzo ženy, ta nemá obě ruce
Ještě František Josef I. před Císařskými lázněmi:

Mám moc ráda jméno František. Je nádherné,  takové vznešené, přitom zdrobněle mazlivé. Kdyby mi zůstalo příjmení jako za svobodna,  byl by  můj syn František jako můj tatínek. 

Bylo už vedro, proto se kosáček šel vykoupat
Byl to krásný výlet.
Hodně pohody Františkovy Lázně nesou jméno po císaři Františku I., který je v roce 1793 založil v místě léčivých pramenů, známých již od 15. století. Díky chebskému rodáku, lékaři Bernhardu Adlerovi, zde vznikly první slatinné lázně na světě a doktor Adler je považován za zakladatele lázeňského provozu. Od roku 2021 jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO v rámci položky Slavná lázeňská města Evropy. Aktivně se využívá 23 pramenů síranu sodného. Tradiční Františkolázeňská léčebná kúra - to je kombinace přírodních zdrojů a toho nejlepšího z neinvazivní moderní medicíny. Klienti si mohou vybrat z množství léčebných programů souvisejících s onemocněním srdce, cév, pohybového aparátu, gynekologických onemocnění včetně léčby neplodnosti, s následnou péčí po onkologických onemocněních, léčbou nervových nemocí, edukačně-preventivních programů, cukrovkou. Mezi významnými hosty těchto lázní byli František II., císař Svaté říše římské, Johann Wolfgang von Goethe, Johann Strauss mladší, Božena Němcová, Franz Kafka a Karel I., rakouský císař, se zde seznámil se svou budoucí manželkou Zitou . V roce 1812 bydlel Ludwig van Beethoven v domě U dvou zlatých lvů spolu s manžely Brentanovými. Antonia Brentano, manželka frankfurtského bankéře Franze Brentana, byla (podle části beethovenovské literatury) onou nesmrtelnou a dodnes neznámou Beethovenovou milenkou. 14 komentářů:

 1. Krásnej výlet,ale v tom vedru tě obdivuji,opatruj se.Jen doufám,že jsi nemučila toho špuntíka na tom podstavci??? Třídila jsem fotečky co jsem dostala z Německa od J.Bullové,ale nemohu vlepit,lepidla již nejsou funkční-nevadí koupim jiné.pa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Františka jsme nesahaly a lepidlo kup, účtenku ti proplatí... já občas používala i izolepu, protože lepidlo nedrželo.

   Vymazat
  2. Účtenka již není,ale nevadí,vyzkouším lepidla a uvidím. Co bych neudělala pro ostatní...Nechám se překapit třeba bude držet obyč,lepidlo...pa a užij si na chaloupce...kamarádko milá-kamarádka....

   Vymazat
 2. V roce 1985 jsme tu byli na svatební cestě a manžel vloni v lázních. Vypadá to tam stále krásně. Přeji další krásné dny plné cestování.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jste si vybrali krásné místo pro svatební cestu, i když nevím, zda tehdy byly lázně tak upravené, jako jsou nyní. Díky a také přeji krásné dny.

   Vymazat
 3. Krásný výlet. Já tam nikdy nebyla, západní Čechy mám vlastně málo probádané. Takže se vždycky ráda na fotky podívám. A Ty je máš moc hezké !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, Hanko, já zase tyto končiny mám procestované víc. Měj se hezky.

   Vymazat
 4. Františkovy Lázně jsou krásné město, kdysi jsem tam byla na léčení a okolí jsem si doslova zamilovala, hlavně Komorní Hůrku a rezervaci SOOS.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také se mi lázně moc líbí a také příroda kolem. Na Komorní Hůrku se snad ještě někdy vypravím.

   Vymazat
 5. Krásné fotografie. Tady jsem byla jen krátce, ale moc se mi tu líbilo.

  OdpovědětVymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.