Počet zobrazení stránky

pondělí 14. listopadu 2022

Litomyšl - Smetanův dům

 Za řekou Loučnou již od roku 1741 stával letohrádek Karlov, ve kterém se odehrával kulturně společenský život Litomyšle. O sto let později byl upravený o orchestřiště, ale přesto se uvažovalo o stavbě nové divadelní budovy. V roce 1862 byly už chrudimským městským stavitelem a architektem Františkem Schmoranzem vyhotoveny plány, ale pro nedostatek finančních prostředků ke stavbě nedošlo.  Došlo ještě k několika dalším architektonickým soutěžím na stavbu divadla, ale vlastní stavba se neuskutečnila. Až z veřejné soutěže v roce 1902 vyšel vítězný návrh profesorů české státní průmyslové školy v Plzni  Jana Šuly,  Viktorina Šulce a Josefa Velflíka  a stavbou byl pověřen litomyšlský stavitel Josef Kreml. Bohužel, letohrádek Karlov byl zbourán a na jeho místě byla postavena nová víceúčelová divadelní budova:
Základní kámen byl položen v roce 1903 a již 11.  6.  1905 byla  slavnostní premiéra opery Bedřicha Smetany Dalibor.  Symetrická budova má prvky novorenesance spojené s prvky vídeňské secese,  venkovní plastiky vytvořili A. Popp a O. Walter. Kolem budovy je další z litomyšlských parků. V něm se mi zalíbilo toto zátiší - byl tam i velký černý kocourek, ale ten se nechtěl fotit :
Zajímavé je toto široké schodiště, vedoucí k řece:Přes řeku na Komenského náměstí je další krásná budova,  Vyšší odborná škola pedagogická  a Střední pedagogická škola. O jejím založení bylo rozhodnuto roku 1905 a měla - vedle Prahy a Brna - vychovávat v českých zemích budoucí učitelky. Již 16. 9. 1907 se otevřely pro budoucí studentky dveře nové, novorenesanční budovy, postavené podle projektu pražské firmy Reiter a Štěpán:


Před školou je tento symbolický a velice originální památník Jana Ámose Komenského ve tvaru zeměkoule (Orbisterrarum) o průměru 2,5 m. Památník věnovala Litomyšl a provedli ho studenti zdejší průmyslové školy jako upomínku na české bratry:
Je tak úžasně nadčasový, že se mi nechtělo ani věřit, že byl - podle návrhu architekta Aloise Meteláka - instalován v roce 1921. Za německé okupace byl odstraněný, zpět byl zase postaven v roce 1967. V podstavci - jehlanu ze žuly - je na jedné straně uvedeno, kdo má zásluhy na výstavbě pomníku a na zbývajících třech je Kšaft J. A. Komenského. Koule se skládá z měděných plátů, které mají sedm řad. V první se střídají vedle sebe pochodně, český lev a moravská orlice. Ve druhé se střídá beran s názvy Komenského děl, ve třetí postava Komenského a lilie, ve čtvrté díla Komenského a orlice, v páté rozkvetlá lilie a výjevy ze života Komenského, v šesté okřídlený lev a Komenského díla a v sedmé strom a geometrické útvary.
Zajímavé bylo i toto v chodnících:
Ještě další  krásná budova školy včetně atria: 


A ještě několik míst, která mne zaujala:


Touto  historickou dlažbou se loučím s krásným městem a je mi po ránu docela zima.. jdu na autobusové nádraží, které je v opravdu hezkém parčíku, plném malých břízek a laviček:


 Má další cesta vede ...dál.

Hodně pohody  
8 komentářů:

 1. No teda! Já už nebyla na Tvém blogu docela dlouho. Musím si Tě dát do oblíbených, abych Tě měla na očích. Moc ráda jsem si vše dodatečně prohlédla, pročetla. Fotky jako vždy OK.
  Měj se hezky!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, Hanko. Já tu také dost dlouho nebyla, nějak mne ten současný svět zdrchal, ale už se zase dávám do pořádku. Měj se pohodově.

   Vymazat
 2. Je milé prostřednictvím tvých fotek zase brouzdat místy, kde jsem se před pár lety procházela, díky! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Asi jsme z toho světa jak nám dává zabrat všichni zdrcený. Jako vždy super fotečky a já tam nebyla vůbec a teď s tím manželem se nedostanu vůbec nikam,jsem ráda,že mohu vyběhnout alespoň 1x za 14 dní do klubu..Těším se na menší setkání.pa a opatruj se mooooc.Miluš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Miluško, jsem také znechucená ze všeho kolem, je to vidět i na tom, že nemám dost síly i na zábavu, na blog...Pa a opatruj se..

   Vymazat
 4. Pěkná procházka. Zavzpomínala jsem si. Bydleli jsme v penzionu hned u náměstí. Moc se mi tam líbilo.

  OdpovědětVymazat
 5. Tak a dost,kašleme na okolí nás,ono to lepší nebude,zkrátka někde se svět zbláznil,ale PROSÍM o pokračování foteček na blog z Litomyšle...Jinak budu stávkovat a ve středu tam nahoru tě nepustím-ha...pa Miluš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Miluško, konečně se mi na novém pc podařilo dostat se do blogu, tak snad občas něco přihodím...

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.