Počet zobrazení stránky

úterý 23. listopadu 2021

Dárky

 Máme v rodině milého človíčka, který nosí různé pokrývky hlavy včetně baretů a ty mu opravdu sluší. A tak mám radost, že se mi pro ni podařilo najít našeho tradičního výrobce těchto čapek, TONAK. Ještě ze základní školy si pamatuji, co znamenal tento název firmy - TOvárna NA.Klobouky a její sídlo bylo a je v Novém Jičíně.  Firemní prodejna v Praze byla otevřená i v neděli večer, takže před návštěvou Státní opery jsem mohla jeden jejich šedomodrý výrobek koupit:


A protože ráda dávám dárky vlastnoručně vyrobené, tak jsem k baretce upletla ze zbytku modré mohérové příze šálku - takovou tu provlékací v délce, na kterou mi zbyla příze:

Myslím si, že se to k sobě docela hodí a že z toho měkoučkého dárku bude radost...
Jen ta barva v umělém osvětlení se zdá jako místy vybledlá, ale ve skutečnosti to je krásně tmavě modrá - to jen já nemám trpělivost zkoumat, kam položit šálku, aby fotka byla lepší...:-)
Jako malí jsme, třeba když pršelo a nemohli jsme na chatě běhat venku, hrávali (vedle té známé  hry "město, země, jméno, zvíře, věc..." ) také hru na české firmy v jednotlivých městech. 
A rozhodně každé město mělo nějakou firmu, která ho proslavila a živila jeho obyvatele.  Určitě si i vy vzpomenete na spojení  firem (dnes už většinou neexistujících) s městem i na to, jak jméno dané firmy vzniklo a co se tam vyrábělo:
Poldi - Kladno (manželka zakladatele LeoPOLDIna) , výroba ušlechtilé oceli), ČKD - Praha (Českomoravská - Kolben - Daněk, strojírenství), SEBA - Tanvald , TIBA - Dvůr Králové ( obě firmy mají to BA od bavlny, ta druhá tuším TI jako poTIštěná bavlna),  JITEX - Písek  (JIhočeský TEXtil), Vagonka - Studénka, Kozak -Klatovy (to snad bylo od KOžařských ZÁvodů Klatovy) a tak bych mohla pokračovat. Pamatuji si, že tam, kde byl průmysl převážně s ženským obsazením , byla obvykle nějaká firma s většinou mužskými zaměstnanci  nebo vojenská kasárna, zkrátka byla vytvářená jakási rovnováha...  

Dnes většina těch firem  (textilní závody, cukrovary a další naše tradiční výroby) už dávno neexistuje a lidé za prací dojíždějí denně i stovky kilometrů, nejčastěji do Prahy. Cestou ze sobotní  návštěvy jsem tankovala benzin  a nevěřila jsem vlastním očím nad jeho cenou i nad tím, že většina tankujících  byla s auty s německou poznávací značkou. Nějak tomu dnešnímu světu přestávám rozumět a tím pádem se mi přestává i líbit... A právě pro svou skepsi  nám všem přeji:

Hodně pohody 
8 komentářů:

 1. To bude radosti)))) Takové krásné dárky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musím rychle pořídit všechny dárky, abych nebyla zaskočená nějakými mimořádnými opatřeními v obchodech. Hodně pohody.

   Vymazat
 2. Lado, zdravím. Moc hezké dárky, oba dva. Barety já také ráda nosím, ale zjistila jsem, že můj oblíbený zelený baret prožral mol... A šálka se mi taky líbí, ráda daruji vlastnoručně vyrobené dárky. Měj se hezky. Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já můžu nosit jen klobouky, v čepicích a baretech vypadám děsně...:-))) Proto jsem s radostí kupovala tento baret, protože nositelce opravdu moc sluší. Hezké dny přeji, Lenko.

   Vymazat
 3. Ta šála je úžasná, moc se ti povedla ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, děkuji - já ráda dělám užitečné věci z materiálů, které najdu doma. Dneska se tomu tak "vědecky" říká recyklování, že? :-) Přeji, Eliss, pohodové dny.

   Vymazat
 4. Ty tady píšeš,že v čepicích a baretech vypadš ,,děsně,,a až se uvidíme,tak ti řeknu jak vypadám já,to ti sem psát nemohu..Krásná práce,myslím ruční práce...pa a zdravím moc. Miluš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-) Miluško, určitě nevypadáš v čepici tak "úžasně", jak vypadám já. Myslím si, že naposledy jsem se v ní objevila tak v 17 letech na školním lyžařském výcviku a pak už jsem chodila prostovlasá. Pa brzy, také zdravím moc.

   Vymazat

Vážím si každého vašeho komentáře a děkuji za ně.